شرکت گسترش صنعت علوم زیستی(لیدکو) به عنوان یکی از شرکت‌های مادر تخصصی و پلی ارتباطی بین پژوهشگران و فناوران با بخش صنعت کشور، با سهم شراکتی بین “صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز” و “شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا” در راستای حمایت از صنایع کوچک و متوسط(SMEs ) در سال ۱۳۸۱ شکل گرفت و درسال ۱۳۹۴ با تغییر ترکیب سهامداران لیدکو، همه سهم شراکتی “صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز” به “شرکت سرمایه گذاری آینده نگر شرق” منتقل گردید.

این شرکت طی فعالیت چندین ساله‌ خود تاکنون اقدام به سرمایه‌گذاری و تاسیس شرکت‌هایی در صنایع مرتبط با علوم زیستی بشرح ذیل نموده است.

۱- شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان (ایجاد بانک خون بند ناف و تولید سلولهای بنیادی در تهران)

۲- شرکت همانندسازبافت کیش

الف) تولید بیوایمپلنت استخوانی   ب) تولید بیوایمپلنت قلبی عروقی    ج) تولید بیوایمپلنت تاندون لیگامان

۳- شرکت گام‌تک تبریز(تولید پلیمر صمغ گزانتان در تبریز، موارد مصرف سالانه ۵۰ تن در صنایع غذایی و ۵۰ تن در حفاریهای وزارت نفت)

۴- شرکت صنایع زیست‌فناوری کارا(تولید کود بیولوژیک با منشاء ازتوباکتر در ساوه)

۵- شرکت فرآورده‌ های زیستی روناک(تولید واکسن تب برفکی در مهاباد)

تمامی شرکت های مذکور با مشارکت مستقیم بخش خصوصی که غالباً دارای سهم عمده می باشند اجرا گردیده است. علاوه بر این شرکت لیدکو به منظور شناسایی طرح های برتر جهت سرمایه گذاری، بیش از یکصد گزارش امکان سنجی و طرح توجیهی در حوزه‌ی علوم زیستی و به ویژه بیوتکنولوژی به انجام رسانده است. ضمن اینکه لیدکو تنها شرکت هلدینگ در زمینه زیست فناوری در کشور می باشد.

این شرکت، از کادری متخصص، با همکاری مشاوران و دانشمندان در زمینه‌های مذکور، سود ﻣﻰبرد، که برنامه‌ریزی‌های علمی و راهبردی، امکان‌سنجی‌های مختلف و مشاوره‌های تخصصی در حوزه علوم زیستی، برندسازی محصول، خدمات تخصصی و پشتیبانی تجاری سازی نتایج تحقیقات حوزه زیست فناوری، از جمله خدمات اصلی این شرکت، محسوب ﻣﻰشود. اکنون نیز با توجه به رسالت و هدف لیدکو به عنوان هلدینگ صنایع حوزه علوم زیستی و با هدف توسعه سرمایه گذاری های انجام شده، بدنبال جذب ایده و تکنولوژی از متخصصان داخلی و انتقال تکنولوژی از کشورها و شرکت های خارجی جهت انجام سرمایه گذاری های جدید و توسعه صنعت بیوتکنولوژی در ایران می باشیم.