۶۵۰۰ نمونه از خراسان به بانک خون بندناف رویان ارسال شده است
مدیر بانک بند خون رویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: تاکنون شش هزار و ۵۰۰ نمونه خون بند ناف از استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی به بانک خون بندناف پژوهشگاه رویان در تهران ارسال شده است.
 

به گزارش بنیان، دکتر راحله میری افزود: خون بندناف یکی از منابع استخراج سلولهای بنیادی است و بدین طریق نمونه های خون بندناف متقاضی پس از زایمان جمع آوری شده و به پژوهشگاه رویان در تهران ارسال می شود.

وی گفت: خون بندناف با حفظ هویت خانواده متقاضی برای آنان در بانک خون خصوصی ذخیره سازی می شود تا در صورت نیاز برای اعضای خانواده و یا فرد دیگری که به لحاظ ژنتیکی با نمونه سازگاری دارد استفاده شود.

مدیر بانک بند خون رویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی افزود: بانک خون بندناف رویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را با هدف ارتقا سطح جامعه و کمک به بیماران صعب العلاج با ایجاد دفتر مرکزی در مشهد آغاز کرده است.

وی با اشاره به فرآیند جمع آوری نمونه های بندناف گفت: پس از مشاوره های انجام شده و انجام آزمایشهای مربوطه در دوران بارداری با متقاضی قرارداد منعقد می شود.

به گزارش ایرنا میری ادامه داد: مبلغ اولیه قرارداد عضویت ۱۸ میلیون و ۱۵۰ هزار ریال است و سالانه باید خانواده ها مبلغ ۱۰ میلیون ریال بابت حق شارژ آن بپردازند.

وی مبلغ قرارداد برای متقاضیان با تعیین شاخصهای کورموزمی یا اچ.ال.ای را نیز ۲۲ میلیون ریال عنوان کرد.

مدیر بانک بند خون رویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: تحقیقات نشان داده استفاده از سلولهای بنیادی و نگهداری آن محدودیت زمانی ندارد در حالی که در گذشته این زمان ۲۰ سال تعیین شده بود.

وی نگهداری خون بندناف سلولهای بنیادی را پشتوانه ای برای سلامت خانواده ها ذکر و بیان کرد: با توجه به افزایش خطرپذیری بیماریها تاکنون استقبال خوبی برای عضویت در بانک خون رویان شده است.

سلولهای بنیادی یاخته هایی با توانایی تقسیم بسیار هستند که از آنها می توان در تولید یاخته ها و بافتهای مختلف استفاده کرد.

یاخته های بنیادی برای درمان بیماریها، ترمیم و نوسازی بافتها کاربرد دارند.

منابع اصلی یاخته های بنیادی شامل مغز استخوان، بندناف، پالپ دندان، بعضی بافتهای چربی و جفت است.

پژوهشگاه رویان در سال ۱۳۷۰ به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوجهای نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری تاسیس شد. پژوهشگاه رویان در سالهای ۱۳۷۷ و ۱۳۸۷ به ترتیب مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل را از شورای گسترش وزارت بهداشت دریافت کرد و آبان ماه ۱۳۸۸ شورای گسترش وزارت علوم نیز با ارتقا آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرد.

این پژوهشگاه فعالیتهای پژوهشی و آموزشی و نیز درمانی خود را در قالب سه پژوهشکده و دو مرکز خدمات تخصصی شامل مرکز درمان ناباروری و مرکز سلول درمانی با راهبرد از علم تا کاربرد انجام می دهد.

پژوهشگاه رویان در زمینه خدمات درمان ناباروری، سلولهای بنیادی و زیست فناوری تاکنون موفقیتهای زیادی را به نام خود ثبت کرده است.