کنفرانس بین المللی ایده های نوین در علوم انسانی و مهندسی

جناب آقای دکتر مهدی اسلام پناه استاد دانشگاه در کنفرانس بین المللی ایده های نوین در علوم انسانی و مهندسی در راستای سخنان مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، مقاومت اقتصادی را ضرورت اقتصادی مقاومتی دانستند. ایشان همچنین خاطر نشان کردند در چند سال اخیر و با شدت گرفتن تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، واژه ای جدید تحت عنوان اقتصاد مقاومتی به ادبیات اقتصادی و سیاسی کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است. در واقع اقتصاد مقاومتی روشی برای مقابله با تحریم‌ ها علیه یک منطقه یا کشور تحریم شده می‌باشد.

ایشان در ادامه اظهار داشتند جهش سطح تولید ملی و رفع معضلات اقتصادی، همچون بیکاری و تورم و نیز اهمیت توسعه‌ی اقتصادی در مسیر دستیابی نظام اسلامی به مأموریت‌های متعالی خود نیازی به اثبات ندارد و واضح است که هر اصلاح و پیشرفتی در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیازمند داشتن توان و نیروی اقتصادی کافی در کشور است. مدتی است که نظریه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است. پرداحتن به این موضوع به دلایل مختلف امری مهم و ضروری است. از یک طرف دشمنان ملت ایران تلاش دارند تا نسبت به در هم ریختگی اقتصاد ایران اقدام کنند و از ناحیه اقتصاد، ضرباتی را به ملت شریف ایران اسلامی وارد کنند و از طرف دیگر مقاومت در اقتصاد نسخه ای کارساز برای عبور از این مرحله است. از سویی دیگر موضوع اقتصاد مقاومتی موضوعی بسیار بدیع و جدید و بکر است و تجربه منتشر شده مکتوبی در مورد آن وجود ندارد و قاعدتاً باید جوانب آن بررسی و مورد توجه قرار گیرد. از منظری دیگر برای کشور جمهوری اسلامی ایران که مصمم است اقتصاد تک محصولی و مبتنی بر درآمد نفت را متحول نموده و به سمت عدم وابستگی به نفت حرکت کند، موضوع اقتصاد مقاومتی یک راهکار و نقشه راه سازنده است.

ایشان همچنین ضمن بالا بودن توان و ظرفیت کشور در این حوزه گفتند واضح است که اقتصاد مقاومتی یک نظام اقتصادی مجزا نیست. یک مدل اقتصادی کلاسیک نیست. بلکه جریانی مهندسی شده از تولید و درآمد ملی و مصرف ملی است که باعث تعادل در بازارهای اقتصاد کلان می گردد و با استفاده از ظرفیت های تشویقی و برانگیختگی های ملی و دینی در صدد است تا ضریب نفوذ خود را تا پائین ترین لایه های اقتصاد خرد و بنگاههای کوچک اقتصادی و خانوارها گسترش دهد. قطعا تحقق اهداف کلی اقتصاد مقاومتی بدون حضور فعال بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی انتظار به جایی نخواهد بود؛ چرا که دولت با پشتوانه حضور مردمی  و به کارگیری سرمایه های انسانی و مادی و فراهم نمودن فضای مناسب کسب و کار برای عموم مردم خواهد توانست پویایی و نشاط را به عرصه اقتصاد باز گرداند که در آن صورت کشور صاحب اقتصادی مقاوم در برابر فشارهای خارجی و بحران های حاکم بر زنجیره اقتصاد جهانی خواهد شد.

آقای دکتر اسلام پناه در ادامه اظهار داشتند امیدواریم با پرداختن به این موضوع مهم و کلان زوایای مختلف آن مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گیرد و از فرصت به دست آمده نهایت بهره برداری در راستای تعالی و پیشرفت کشور جمهوری اسلامی ایران به عمل آید ایشان همچنین به ابراز راهکارهایی جهت رسیدن به این مهم پرداختند که اهم آنها را می توان بصورت زیر دسته بندی نمود:

۱-  فرهنگ سازی در جهت حمایت از مصرف و تولیدات داخلی در سطح عموم جامعه؛

۲-  مبارزه جدی با فساد اقتصادی و اداری؛

۳-  زمینه سازی بیش از پیش جهت روی آوری به صادرات غیر نفتی؛

۴-  آمایش سرزمینی و ایجاد توازن منطقه ای در راستای ایجاد عدالت؛

۵-  شناسایی دقیق نقاط ضعف و تهدید اقتصاد و تلاش برای تبدیل آنها به قوت و فرصت؛

۶-  ارتقاء سطح کیفیت کالا و خدمات داخلی و مقابله جدی و همه جانبه با قاچاق کالاهای خارجی؛

۷-  مشارکت فعال بخش خصوصی در پیشبرد اقتصاد کشور در تمامی سطوح؛

۸-  بهبود فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال پایدار در کشور؛

ایجاد برنامه هایی مدون و مصوب در جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی.