اخبار

هلدینگ دانش بنیان لیدکو

آخرین مطالب سایت

14 فروردين 1401
03 فروردين 1401

رویکرد فناوری به صنعت گل و گیاهان زینتی و دارویی راه ورود به بازارهای جهانی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

25 خرداد روز ملی گل و گیاه نام دارد. نکوداشت این صنعت پر طروات، به جهت موقعیت جغرافیایی کشورمان و برخورداری از چهار فصل با تنوع آب و هوایی و همچنین پیشینه تاریخی ایرانیان در کاشت گل و گیاه و توسعه فضای سبز می باشد.

علاوه بر تاثیرات مثبتی که توسعه پرورش گل و گیاه در افزایش طراوت و سلامتی جامعه دارد امروزه این صنعت به یکی از پر رونق ترین صنایع تولیدی در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده است. در این میان کشور ما نیز با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در این حوزه ورود کرده است اما تا رسیدن به جایگاه مطلوب اقتصادی متناسب با پتاسیل های موجود فاصله زیادی دارد. از مهم ترین چالش های مواجه با این صنعت عدم بهره گیری از تکنیک های نوین فناوری و همچنین عدم بازاریابی جهانی مناسب می باشد. لذا با توجه به سیاست های پیش رو با هدف رشد تولید ملی و صادرات محصولات غیرنفتی با توانایی ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی، بررسی چالش های مواجه با این حوزه می تواند در روند تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری علاقمندان  به این صنعت راه گشا باشد.

پرورش گل و گیاه زینتی در کشور

کشور ما در منطقه ای واقع شده است که شرایط محیطی بالقوه ای را در زمینه پرورش گیاهان زینتی دارا می باشد. در همبن راستا از سال های گذشته مراکز کاشت و پرورش گل و گیاهان زینتی در مناطق مختلف کشور مشغول به فعالیت می باشند که حتی برخی توانسته اند در زمینه صادرات به کشور های همسایه موفقیت نسبتا خوبی را از آن خود کنند. ارز آوری این صنعت در کشور حدود 24 میلیون دلار سالانه بوده که در برابر 12 میلیون دلار واردات تراز مثبت تجاری را نشان می دهد. در حال حاضر ایران هفدهمین تولید کننده گل و گیاه در جهان می باشد اما از نظر جایگاه صادرات رتبه 107 ام را به خود اختصاص داده است که هنوز تا نقطه مطلوب راه زیادی را نشان می دهد. بر اساس مطالعات کارشناسی انجام شده راهکارهای زیر می تواند جهت ارتقا این صنعت در کشور و رسیدن به جایگاه مطلوب جهانی موثر واقع گردد:

 

 • جایگزینی روش های سنتی کاشت و پرورش با روش های نوین مبتنی بر فناوری روز جهت صنعتی کردن محصولات
 • بهره گیری از تکنیک هاب ژنتیکی اصلاح نژادی جهت اعمال تغییرات ظاهری مطلوب و بازارپسند
 • بهره گیری از روش های تکثیر به شیوه کشت بافت بمنظور افزایش سلامت و ماندگاری و کاهش هزینه های تولید
 • بهره گیری از روش های با نیاز حداقلی به منابع آبی همچون کشت هیدروپونیک
 • مدیریت صحیح بازاریابی صادراتی با رعایت اصول درجه بندی، بسته بندی، سیستم حمل و نقل و شناخت بازارهای خارجی، نقاط قوت و ضعف رقبا و تبلیغات موثر

 

بررسی این موارد نشان می دهد كه گسترش توليد و پرورش گل و گياهان زينتي در کشور ، مستلزم استفاده از فناوری های جدید توليد جهت صنعتي كردن آن و همينطور سرمايه گذاري حرفه ای در بخـش بازاریابی صادراتی اين محصول می باشد.

پرورش گیاهان دارویی

گیاه دارویی به گياهي گفته مي­شود كه به صورت مستقيم يا غيرمستقيم تمام يا جزئی از آن جهت مصارف بهداشتي، و درمانی موجودات زنده مورد بهره برداری قرار می گیرد. در حال حاضر استفاده از ترکیبات موثره گیاهان دارویی که همان متابولیت های ثانویه نام دارند، در صنایع داروسازی و پزشکی و آرایشی و بهداشتی پیشرفت بسیاری داشته است.کشور ما از دیرباز رویشگاه اصلی بسیاری از گیاهان دارویی می باشد. تنوع گونه ای و ذخایر ژنتیکی منحصر به فرد با بیش از هشت هزار گونه، صنعت بهره برداری از گیاهان دارویی را به یکی از صنایع با پتانسیل بالای اقتصادی و ارزآوری تبدیل کرده است. این صنعت در حال حاضر به عنوان تجارتی نوین و پر رونق در عرصه جهاتی با گردش مالی 120 میلیارد دلاری رو به رشد می باشد .کشور آلمان با شرایط اقلیمی نامناسب و تنوع گیاهی پایین توانسته گردش مالی 40 میلیون دلاری را در این صنعت برای خود رقم بزند که از درآمد ارزی کشور ما بیشتر می باشد. در کشور ما نیز در یک دهه اخیر سرمایه گذاری های دانشی و مالی با اقبال گسترده ای در این حوزه مواجه روبرو شده اند. اما باز هم جایگاه کنونی کشور ما از موقعیت متناسب با پتانسیل موجود برخوردار نمی باشد. لذا بررسی چالش هایی که این صنعت در کشور ما با آن روبرورست می تواند باعث تحول این صنعت گردد از جمله مواردی که در این حوزه قابل تامل می باشند:

 

 • توجه کردن به استانداردهای بین المللی در فرآیندهای تامین بذر سالم، اصول کشت -داشت-برداشت عصاره گیری و فرآوری
 • بهره گیری از روش های کاشت تولید سریع و انبوه مبتنی بر کشت بافت اندام ، سلول و سیستم کشت بافت پیوسته
 • بهره گیری از تکنیک های به نژادی بمنظور افزایش مقاومت گیاه به آفات (کاهش استفاده از سموم) و شرایط آب و هوایی
 • بهره گیری از فناوری های نوین افزایش کمیت و کیفیت ماده موثره از جمله: الیستورهای زیستی و غیز زیستی سیتوژنتیک، بیوترانسفورماسیون، میانجیگرهای باکتریایی و مارکرهای مولکولی
 • جایگزینی روش های سنتی عصاره گیری با آخرین روش های خالص سازی روز دنیا
 • نیاز سنجی حرفه ای جامعه بین الملل جهت بازاریابی صادراتی

 

امروزه استفاده از تکنیک های بیوتکنولوژی جهت تولید متابولیت های خاص با عملکرد بالای ماده موثره، منجر به یافتن نتابج راهبردی ارزشمندی در تولید ترکیبات کمیاب و ارزشمند دارویی همانند داروهای ضد سرطان، ضد مالاریا ، ضد ویروس و باکتری و ضد درد گردیده است. لذا حمایت کارآفرینان حرفه ای با تجربه  سرمایه گذاری دانشی و بازاریابی حرفه ای می تواند نقطه امنی برای فناوران و نخبگان این حوزه باشد.

مجموعه هلدینگ دانش بنیان لیدکو  به عنوان مجموعه ای پیشرو در علوم بیوتکنولوژی، در راستای ماموریت ملی خود جهت رونق اقتصاد دانش بنیان و ایجاد اشتغال پایدار برای قشر جوان تحصیل کرده در حوزه کشت بافت گیاهان دارویی گام های موثری را برداشته است و موفق به راه انداری بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی و گلخانه ای  کشت بافت گیاهان داروییدر شرق کشور شده است. با توجه به پتانسیل های عظیم کشور در این حوزه این مجموعه متعهد، با برخورداری از متخصصین فنی و اقتصادی مجرب حمایت خود را از کلیه طرح های فناور در زمینه صنعت گیاهان زینتی و داروییاعلام می دارد.

تماس با ما

 • dummyتهران، بلوار میرداماد، خیابان شمس تبریزی شمالی، کوچه شهیدان عابدی، پلاک 9، طبقه اول

 • dummy۰۲۱۲۲۹۰۹۵۹۰-۴

 • dummy۰۲۱۲۲۹۰۹۵۹۷

 • dummyشنبه تا چهارشنبه: ۰۸:۰۰ - ۱۶:۰۰ - پنجشنبه : ۰۸:۰۰ - ۱۲:۰۰

 • dummy info@lidco.ir


ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید...


امروز: 0 - همه بازدیدها: 376866


All Rights Reserved for Lidco Holding ، © 2022