logo-black

تغییر استایل

رنگبندی قالب


حالت قالب


جدا کننده داغ

انتخاب کرده و تغییر را مشاهده کنید!
×

شرکت دانش بنیان فناوری بن یاخته رویان

در عصر حاضر، سلول درمانی و ژن درمانی به عنوان روش های نوین درمانی جزو بهترین رویکردهای مورد استفاده در پزشکی و سلامت است. از جمله بهترین منابع سلول درمانی، سلول های بنیادی است. نگهداری از سلول های بنیادی در دوران جنینی مانند خون بند ناف و استفاده از آن در بیماری های احتمالی دوران بزرگسالی یا بیماری های مربوط به وابستگان درجه اول، روشی نوین است که در سال های اخیر در بسیاری از کشورها اجرا می شود. شرکت دانش بنیان (فناوری های بن یاخته رویان) به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه هلدینگ دانش بنیان (لیدکو) در سال 84 با هدف تامین سلول های بنیادی مورد نیاز برای درمان با همکاری پژوهشگاه رویان تاسیس شد. این شرکت پس از 13 سال فعالیت، در حال حاضر بزرگترین بانک ذخیره بند ناف در غرب آسیاست. محققان در این شرکت دانش بنیان بتازگی فعالیت های خود را با استفاده از فناوری های روز توسعه داده وامکان ارائه خدمات درمانی جدیدی را در کشور فراهم کرده است. چشم اندازی که در شرکت فناوری بن یاخته رویان متصور هستیم، ذخیره سازی منابع مختلف سلول های بنیادی مانند چربی، پالپ دندانی و ... در کنار ارتقای دانش با کمک تحقیقاتی است که همگام با کشورهای پیشرفته جهان در زمینه استفاده از سلول های بنیادی و پیوند درحال انجام است.

به گزارش روابط عمومی گروه شرکت های مادر تخصصی گسترش صنعت علوم زیستی (لیدکو)، شرکت دانش بنیان فناوری بن یاخته رویان به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه لیدکو تا کنون بیش از صد هزار نمونه خون بند ناف نوزادان تازه متولد شده را ذخیره کرده است. این بانک 30 نمایندگی در استان های مختلف دارد و توانسته با برقراری ارتباط با مراکز پیوند، علاوه بر درمان بیماری های بدخیم و نجات جان انسان ها از خروج ده ها هزار دلار ارز برای تامین سلول از سایر کشورها جلوگیری کند. از طرف دیگر با توجه به قومیت های مختلف در کشور، تنوع ژنتیک نمونه های این بانک خون بسیار بالا و قابل توجه است.

افزایش گستره درمانی با ذخیره سلول های بنیادی متفاوت

دکتر مرتضی ضرابی، مدیر عامل شرکت فناوری بن یاخته رویان، که علاوه بر بانک خون بند ناف، اولین بانک ذخیره خون محیطی و سلول های مغز استخوان را نیز شامل می شود، در خصوص ذخیره سازی و کاربرد سلول های بنیادی بافت های مختلف می گوید ( هر گروه از سلول های بنیادی توانایی تبدیل شدن به سلول های مشخصی را دارد و بنابراین کاربرد هر کدام با دیگری در مبحث درمان متفاوت خواهد بود. برای مثال سلول های بنیادی موجود در خون بند ناف که عمدتا سلول های بنیادی خون ساز است بیشتر در درمان بیماری های خونی مانند انواع سرطان خون ، تالاسمی, نفص سیستم ایمنی و کم خونی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که سلول های بنیادی موجود در خون بند ناف برای درمان بیماری های عصبی، استخوانی و غضروف استفاده می شود.

همچنین نمونه های خون محیطی و مغز استخوان نیز برای بیمارانی که پس از انجام مراحل شیمی درمانی یا اشعه درمانی سلول های خون ساز با مغز استخوان خود را از دست می دهند به صورت خود پیوندی با دگر پیوندی، پیوند زده می شوند.

پس انداز در بانک سلولی برای حل مشکلات درمان در آینده

در حال حاضر بانک خون بند ناف از دو بخش عمومی و خصوصی تشکیل شده است. در بخش خصوصی خانواده هایی که علاقمند ذخیره خون بند ناف نوزاد خود هستند ، نمونه را در بانک به اسم خودشان ذخیره یا به عبارتی پس انداز می کنند. اما در بخش عمومی خانواده ها نمونه خون بند ناف را برای استفاده عموم جامعه اهدا می کنند و مالکیتی روی آن ندارند. در نتیجه نمونه های موجود در این بخش می تواند برای هر فردی که نیازمند پیوند است استفاده شود.

شرایط ذخیره خون بند ناف در بانک

با توجه به اهمیت سلول های بنیادی در درمان بسیاری از بیماری ها ، بهتر است همه خانواده هایی که در انتظار تولد فرزندشان هستند برای ذخیره سازی خون بند ناف نوزادشان اقدام کنند.

هزینه نگهداری نمونه ها در بخش خصوصی شامل سه میلیون تومان هزینه اولیه و 140 هزار تومان شارژ سالانه برای نگهداری از نمونه است. البته بانک خون تسهیلاتی برای خانواده هایی که به دلیل سوابق بیماری، نیاز به ذخیره سازی خون بافت فرزند خود دارد فراهم آورده است.

نمونه های ذخیره شده در بانک خون بند ناف حجمی بین 80 تا 100 سی سی دارد، که این حجم بر اساس نوع زایمان، طول بند ناف، اندازه جفت و.. متفاوت است. این میزان خون معادل 500 میلیون تا دو میلیارد سلول در خود ذخیره می کند. بسته به اینکه نمونه در یک کیسه یا دو کیسه ذخیره سازی شود، می تواند برای یک تا دو نوبت و بر اساس حجم مورد نیاز برای بیماری مصرف شود.

تنها 3 تا 5 دقیقه پس از زایمان می توان خون بند ناف را پیش از لخته شدن ذخیره سازی کرد. بنابر این اگر شما نیز در آستانه تولد فرزند خود هستید و می خواهید از مزایای این بانک بهره مند شوید می توانید با مراجعه به وبگاه رسمی بانک خون بند ناف به نشانی (www.rsct.ir) به صورت آنلاین ثبت نام و اطلاعات تکمیلی مورد نیاز را دریافت کنید. پس از ثبت نام ، هماهنگی مورد نیاز برای ذخیره ساری نمونه هنگام زایمان صورت خواهد گرفت و نمونه برداری بلاقاصله پس از زایمان انجام خواهد شد.

منبع: جام جم